szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Rachael Grimaldi alig 72 óra leforgása alatt rakta össze azt a weboldalt, ami nagyban segíti az orvos-beteg kommunikációt.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Már az önmagában meglehetősen ijesztő a beteg számára, ha koronavírus-fertőzés miatt bekerül a kórházba, ám a biztonságérzetét tovább rombolja, ha nem, vagy csak alig ért szót az őt ellátó orvossal. Márpedig a védőfelszerelés – arcmaszk, arcot védő plexi – miatt, amit az orvos és az ápolók viselnek, ez könnyen előfordulhat. Egy brit aneszteziológus, Rachael Grimaldi ezért úgy döntött, kitalál valamit az orvos-beteg kommunikáció gördülékenyebbé tételére.

A szülési szabadságon lévő aneszteziológus azután látott neki a munkának, hogy elolvasta egy koronavírusos beteg beszámolóját arról, mennyire félt a kórházban csak azért, mert alig értette, mit mond az orvosa. Az általa megalkotott Cardmedic – amit alig 72 óra alatt rakott össze – segítségével az orvos a kritikus állapotú, vagy épp halláskárosult betegekkel is képes megértetni magát, a kérdéseire pedig megkapni a legfontosabb válaszokat.

A telefonon és táblagépen is használható fejlesztés lényegében előre megírt kérdéseket és (ahol lehet) válaszokat tartalmaz. Az orvosnak nincs más dolga, mint kiválasztania a megfelelő kérdéseket, majd megmutatni azt a betegnek, aki szintén rábökhet a megfelelő válaszra. Így néznek ki például az allergiákat felderítő kérdések:

hvg.hu

Grimaldi április 1-jére készült el a fejlesztéssel, azóta a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) is rábólintott a használatára. Sőt, a világ 50 országában kezdték el használni az orvosok – írja a The Guardian. Jelenleg 10 különböző nyelven érhető el, köztük például lengyelül, magyarul viszont nem.

A kártyákat akár le is lehet tölteni, így kinyomtatva ott is használható, ahol épp nincs okostelefon/táblagép. Grimaldi jelenleg azon dolgozik, hogy a fejlesztés 30 nyelven legyen elérhető.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.